”Definitivt ett observandum för oss”

Den stora ökningen av framför allt antalet utförda CT buk vid landets akutmottagningar är ett observandum som det är motiverat för Strålsäkerhetsmyndigheten att titta närmare på. Det konstaterar inspektören Lars Jangland efter Sjukhusläkarens granskning.
Ett av Strålsäkerhetsmyndighetens grundläggande mål är att undvika att patienter utsätts för onödig strålning. Organen i buken hör till de mer strålkänsliga organen i kroppen och därför är den stora ökningen av just dessa röntgenundersökningar vid landets akutmottagningar av intresse för myndigheten. Det berättar Lars Jangland som är inspektör på enheten Tillsyn patienter och arbetstagare på Strålsäkerhetsmyndigheten.
– När ni nu har sett en så pass stor ökning av dessa undersökningar från akutmottagningarnas sida så är vi givetvis intresserade av vad det kan bero på. Det är definitivt ett observandum för oss och motiverat att titta närmare på framöver, säger han.
Strålsäkerhetsmyndighetens tillsyn sker alltid just riskbaserat, berättar Lars Jangland.
– Och många CT-undersökningar ger också lite högre stråldos än konventionell röntgen, vilket är viktigt att ta i beaktning i det här sammanhanget.
Många CT-undersökningar ger också lite högre stråldos än konventionell röntgen Lars Jangland, inspektör på Strålsäkerhetsmyndigheten
Strålsäkerhetsmyndigheten hämtar själv regelbundet in uppgifter från hälso- och sjukvården, men då på en mer aggregerad nivå, berättar Lars Janglad.
– I den senaste rapporten tittade vi på utvecklingen mellan åren 2005-2018 och då kunde vi se att det totala antalet röntgenundersökningar har ökat med ungefär 10 procent under den tidsperioden vilket är ungefär i nivå med det ni också har sett på totalen. Antalet undersökningar per capita under perioden har dock inte ökat eftersom folkmängden har ökat med 12 procent under samma period, säger han.
Rapporten visar dock ingenting om utvecklingen när det kommer till enskilda undersökningstyper som CT buk eller CT hjärna, berättar Lars Jangland.
– Men i samma rapport har vi kunnat se relativt stora ökningar på omkring 130 procent av CT-undersökningar totalt sett. I stor utsträckning så har konventionella röntgenundersökningar minskat samtidigt som vården jobbar mer och mer med CT-undersökningar i olika form, säger han.
Att antalet utförda CT-undersökningar stiger behöver dock inte enbart vara av ondo, betonar Lars Jangland.
Berättigandet är det centrala här
– Berättigandet är det centrala här. Är röntgenundersökningen till nytta för patienten eller inte? Sjukvården kan ju också bli mycket bättre med nya typer av undersökningar till sin hjälp. Om nyttan överväger risken så har vi från Strålsäkerhetsmyndighetens sida inget problem med det.
Det är också viktigt att betona att risken för den enskilda patienten är väldigt låg i röntgensammanhang, menar Lars Jangland.
– Men med det sagt ska man inte utsättas för onödig strålning då det är förknippat med en ökad risk för cancersjukdom på gruppnivå. Så det är upp till sjukvården att bestämma om undersökningen är till nytta eller nackdel för den enskilda individen.
För Strålsäkerhetsmyndighetens del är det extra viktigt att bevaka utvecklingen kring det här för unga patienters räkning.
– De är mer känsliga för strålning och har ett längre förväntat liv framför sig.