Gå till innehållet
Innehåll från Sjukhusläkarna

”Vi ser positivt på förslaget att fortbildning regleras”

En ny utredning föreslår att vårdpersonals rätt till fortbildning ska regleras i lag. Sjukhusläkarna välkomnar förslaget.

– De senaste 20 åren har läkares externa fortbildning minskat med 50 procent. Det är ytterst allvarligt. Vi ser positivt på förslaget att läkares rätt till fortbildning ska regleras i lag. Vi har kämpat i många år för en reglering, säger Elin Karlsson, ordförande i Sjukhusläkarna.

Harriet Wallberg har på uppdrag av regeringen utrett fortbildningsfrågan under de senaste två åren. Nu när utredningen är klar föreslår hon att ett antal förtydligande bestämmelser förs in i patientsäkerhetslagen. Det handlar om att vårdgivare ska identifiera hur personalens utbildningsbehov ser ut och ge möjlighet till regelbunden fortbildning i tillräcklig omfattning, men också om att vårdanställda själva får en skyldighet att regelbundet ta del av fortbildning.

Läs mer här.

Mer att läsa

Diskussionen om adhd blottlägger bredare systembrister i psykiatrin, menar Jonas Eberhard, ordförande för Svenska psykiatriska föreningen

Tema

Vem tar ansvar när ADHD tar över psykiatrin?

Adhd-utredningar och förskrivning av centralstimulantia ökar i snabb takt– samti…