Gå till innehållet

Vårdcentraler får bakläxa om diagnosregistrering

21 av 30 granskade vårdcentraler i Västra Götalandsregionen har inte följt regionens riktlinjer vid diagnosticering. På 14 av vårdcentralerna ska irrelevanta diagnoser ha registrerats på ett systematiskt sätt. Det visar en ny rapport om registrering under 2018 som har presenterats för hälso- och sjukvårdsstyrelsen. På mötet gav styrelsen även ett uppdrag till hälso- och sjukvårdsdirektören att ta fram förslag till sanktioner.

”De pengar som utfaller genom sanktioner kommer att föras tillbaka till systemet och vidare till övriga vårdcentraler inom Vårdval Vårdcentral”, skriver regionen i ett pressmeddelande.

Sjukhusläkaren har vid tidigare tillfällen rapporterat om problem kopplade till poängsystemet, som kallas ACG (Adjusted clinical group). Förra året fick 22 vårdcentraler i Västra Götalandsregionen ekonomiska avdrag efter att medvetet eller möjligen medvetet ha försökt öka den egna ACG-poängen genom irrelevant diagnosregistrering med ökad ersättning som följd. Den nya granskningen är en uppföljning som har fokuserat på andra vårdcentraler.

Läs mer: ”Västra Götalandsregionens uppföljning av 30 vårdcentralers journalregistreringar”

Mer att läsa

Profilen

”Att vara läkare är en viktig del av min identitet”

När 8-årige sonen Tintin mördades av sin egen pappa berövades psykiatrikern Sana…