Universitet och högskolor rekommenderas bedriva utbildningen på distans
Högskolor, universitet och gymnasieskolor rekommenderas att bedriva distansarbete. En ny lag förbereds också ifall grundskolor kan komma att stängas.
– Det är inte motiverat att stänga grundskolor och förskolor över hela landet. Konsekvenserna av detta riskerar att bli stora, säger Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson, till SVT Nyheter.
Läkarförbundet och Vårdförbundet ställer samtidigt ökade krav på skyddsutrustning. Förbunden kräver att arbetsgivare och Sveriges kommuner och regioner tar frågan på största allvar.
– Ska man arbeta på en arbetsplats med smitta så måste man ha fullgott skydd så länge vi inte vet hur farligt och smittsamt det här är, säger Johan Styrud, ordförande för Stockholms läkarförening till Dagens Nyheter.
Allt fler större och mindre evenemang som planerades att hållas under våren ställer in, byter datum eller organiseras i stället som digitala möten. Exempelvis är det klart att tidpunkten för Nordens största e-hälsomöte Vitalis flyttas fram, och Distriktsläkarföreningen (DLF) har valt att genomföra sitt fullmäktigemöte i Stockholm i april som ett digitalt möte. För att bara nämna två exempel.
Läs mer här: ”Gymnasieskolor och högskolor rekommenderas distansundervisning”