Nyhet

Sjukhusläkarnas fullmäktigemöte har inletts

Ett helt fantastiskt år! Så sammanfattade Sjukhusläkarnas ordförande Elin Karlsson det gångna året i sitt inledande tal vid Sjukhusläkarnas fullmäktigemöte.

När Sjukhusläkarnas årliga fullmäktigemöte inleddes på torsdagsförmiddagen var det en väldigt nöjd ordförande som tog till orda.

– Vi har haft ett helt fantastiskt år! Våra frågor har varit högst uppe på den politiska agendan, säger Sjukhusläkarnas ordförande Elin Karlsson och nämner bland annat ett flertal debattartiklar som har fått stor spridning över landet. Den senaste, om att staten bör ansvara för landets akutsjukhus, publicerades i Svenska Dagbladet så sent som för två dagar sedan.

Även gårdagen bjöd på roliga nyheter för föreningen – i form av en Guldspadenominering för tidningen Sjukhusläkarens granskning Vårdplatsbristen dödar, berättar Elin Karlsson.

– I samband med den publiceringen hade vi även en debattartikel i Dagens Nyheter där vi presenterade vår Nollvision för dödsfall orsakade av vårdplatsbrist. En fråga som vi tänker fortsätta att driva framöver, säger hon.

Analyser, reportage, debatt och nyheter från sjukhusvärlden Vi ser till att hålla dig i händelsernas centrum

GDPR

Sjukhusläkaren

Nyheter, debatter & reportage från sjukhusvärlden

Prenumerera