Gå till innehållet

Regeringen tillsätter välfärdskommission

Regeringen tillsätter en kommission för att stärka den svenska välfärden. Målsättningen är att rusta vården, skolan och omsorgen, mot bakgrund av att befolkningen blir allt äldre.

Finansdepartementet redovisade för en tid sedan att den svenska välfärden väntas kosta 90 miljarder kronor mer år 2026 jämfört med idag.

Välfärdskommissionen ska inleda sitt arbete under hösten 2019, och slutredovisa senast den 31 december 2021. Regeringen avser att bjuda in företrädare för Sveriges kommuner, landsting och fackföreningar att delta.

Finansminister Magdalena Andersson förväntar sig att arbetet ska leda fram till ett flertal olika förslag som kan möta framtidens utmaningar, exempelvis i fråga om lagar och förordningar, hur statsbidragen ska läggas upp och hur små kommuner kan stöttas.

– Tillsammans behöver vi hitta gemensamma lösningar som steg för steg stärker välfärden, säger hon i ett pressmeddelande.

Läs hela pressmeddelandet här.

Mer att läsa

Diskussionen om adhd blottlägger bredare systembrister i psykiatrin, menar Jonas Eberhard, ordförande för Svenska psykiatriska föreningen

Tema

Vem tar ansvar när ADHD tar över psykiatrin?

Adhd-utredningar och förskrivning av centralstimulantia ökar i snabb takt – samt…