Gå till innehållet

Regeringen skjuter till 300 miljarder i krispaket

Nu sjösätter regeringen ett genomgripande stödpaket för att rädda svenska jobb och företag. Paketet omfattar över 300 miljarder kronor om åtgärderna utnyttjas fullt ut, säger finansminister Magdalena Andersson (S) till DN.

De bärande delarna i krispaketet, som regeringen tillsammans med stödpartierna C och L nu sjösätter, är att staten tar över sjuklöneansvaret, står för halva lönekostnaden vid korttidspermittering och ger företag anstånd med att betala in skatt. Från fackligt håll hörs nu positiva röster.

– Det här är ett av de mest kraftfulla paket som Sverige har sett. Vi kan minimera varslen om vi använder de stöd som nu finns tillgängliga, säger LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson i en kommentar.

Krispaketet lanseras efter att flera nya åtgärder vidtagits de senaste dagarna. UD meddelade i helgen, efter att allt fler länder beslutat att helt eller delvis stänga sina gränser, att man avråder från ”icke nödvändiga resor” till alla länder en månad framåt, då en ny bedömning ska göras. Nyligen stod det också klart att kravet på sjukintyg tillfälligt slopas, vilket innebär att den som blir sjuk ska kunna vara hemma i upp till 14 dagar utan läkarintyg. Regeringen har också meddelat att Socialstyrelsen blir nationell inköpare av sjukvårdsmaterial, skyddsutrustning och viss medicinteknik.

Samtidigt slår ett flertal läkare larm i SR Ekot och varnar för att pandemin kan få allvarliga konsekvenser för intensivvården på grund av bristen på intensivvårdsplatser.

– Det kan bli en mycket svår situation inom intensivvården om vi drabbas som i andra länder. Och intensivvården förbereder sig för fullt för en situation med många patienter trots att resurserna egentligen inte räcker till, säger Annette Nyberg, överläkare och ordförande i Svensk förening för anestesi och intensivvård, till SR.

Antalet bekräftat smittade forsätter att öka i snabb takt. På måndag vid lunchtid hade cirka 169400 personer smittats i världen, varav mer än 6500 personer har dött. Här i Sverige hade sex personer avlidit efter att ha insjuknat i covid-19. 1032 svenskar har testats positivt för covid-19.

Läs mer här: ”Stort krispaket till svenska företag”

Mer att läsa

Profilen

”Att vara läkare är en viktig del av min identitet”

När 8-årige sonen Tintin mördades av sin egen pappa berövades psykiatrikern Sana…