Regelverk om skyddsutrustning lättas
Regeringen ändrar reglerna för vilken typ av skyddsutrustning som får användas inom inte minst sjukvården under coronakrisen. Arbetsmiljöverket har fram tills nu endast godkänt utrustning med så kallad CE-märkning, som ska visa att utrustningen uppfyller specifika säkerhetskrav. Från och med på tisdagen ska man dock även kunna godkänna annan utrustning som ger tillräckligt bra skydd.
– Vi inför nu ett snabbspår för kvalitetssäkring av personlig skyddsutrustning. Det handlar om att Arbetsmiljöverket får i uppdrag att säkerställa ett förfarande för att även icke CE-märkt personlig skyddsutrustning ska kunna användas av samhällsviktiga yrkesgrupper, säger arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S) till SVT.
Samtidigt är regionerna i Skåne och Stockholm, i fråga om åtgärder, redan på gång med att ta in vårdpersonal från privata vårdbolag för att stötta den offentliga vården, rapporterar Sveriges Radio Ekot. Läkarförbundet, Fysioterapeuterna och Sveriges kommuner och regioner kom i helgen överens om att de cirka 2 200 privatläkare och fysioterapeuter som har egen mottagning och ersätts genom så kallade nationella taxan ska kunna lånas in av regionerna.
Läs mer här: ”Regeringen lättar på regler om skyddsutrustning”