Gå till innehållet

Olle Larkö: Storartad satsning

Jag är positiv till att regeringen vill ge en grundplåt som inte är öronmärkt i någon större utsträckning. Det är en storartad satsning, om man ser till hur omvärlden ser ut i dag. Möjligen skulle man kunna ha en ännu större del som man skickar till universiteten och som de får göra vad de vill med, det är ju det som historiskt har gett mest tillbaka.

Vi har en fördel i Västra Götalandsregionen som har en stor region och en motpart, en stabil struktur. Förstatligande, som har varit på tapeten, är inte möjligt och inte önskvärt.

För att stärka forskningen i Sverige behöver vi samarbete och politisk enighet. Hela landet är inte större än en normal kinesisk förort.

Mer att läsa

Diskussionen om adhd blottlägger bredare systembrister i psykiatrin, menar Jonas Eberhard, ordförande för Svenska psykiatriska föreningen

Tema

Vem tar ansvar när ADHD tar över psykiatrin?

Adhd-utredningar och förskrivning av centralstimulantia ökar i snabb takt – samt…