Gå till innehållet
Innehåll från Sjukhusläkarna

Läkare som påverkar på Sjukhusläkarnas representantskap

Fredagen den 9 november samlades representanter från Sjukhusläkarnas lokalavdelningar på temat påverkansarbete.

Ordförande Karin Båtelson öppnade mötet och hälsade välkomna. Förmiddagen ägnades åt  information om Läkarförbundets kommande fullmäktige, diskussion om Sjukhusläkarnas motioner till detta samt andra aktuella frågor. Därefter inleddes temat ”läkare som påverkar” med ett föredrag om hur man når ut med budskap i traditionella och sociala medier.

Eftermiddagen bestod av ett panelsamtal med läkarna och politikerna Martin Nedergaard-Hansen från Bevara Akutsjukhusen i Region Jönköping, Jonas Lindeberg från Mer vård för pengarna i Sörmland och Fredrik Leijerstam från Miljöpartiet i Uppsala. Det blev mycket uppskattat, och frågorna var många till paneldeltagarna!

Mer att läsa

Granskning

Så lurades politikerna att köpa in skandal-systemet

Journalsystemet Millennium klarade inte kraven på patientsäkerhet. Men Region Skånes it-upphandlare kryssade i godkänt-rutan och lurade politikerna att de inte hade något annat att välja på.