Gå till innehållet

Kraftiga reaktioner efter 1177-läcka

Ansvariga ute på de drabbade regionerna och socialminister Lena Hallengren anser att hanteringen av de miljontals inspelade samtal som har legat oskyddade är oacceptabel.

Det skriver Computer Sweden, som har rapporterat om att alla telefonsamtal som har ringts till 1177 sedan 2013 och som har tagits emot av vårdentreprenören Medicall har legat helt öppet som ljudfiler på en oskyddad webbserver.

Daniel Forslund (L), biträdande regionråd i Region Stockholm som är en av de tre drabbade regionerna, säger att arbetet just nu går på högtryck. Han utesluter inte en polisanmälan i ärendet.

– Jag har aldrig varit så arg under min tid i landstinget – det här ska inte kunna ske. Vi har tecknat skarpa avtal just för att det inte ska kunna ske, säger han till Computer Sweden.

Socialminister Lena Hallengren beskriver i ett skriftligt uttalande till TT uppgifterna om läckan är ”allvarliga och uppseendeväckande”.

Läs hela artikeln här.

Mer att läsa

Granskning

Så lurades politikerna att köpa in skandal-systemet

Journalsystemet Millennium klarade inte kraven på patientsäkerhet. Men Region Skånes it-upphandlare kryssade i godkänt-rutan och lurade politikerna att de inte hade något annat att välja på.