Inga läkare eller undersköterskor sägs upp från SÖS
Enligt Dagens Nyheter backar Södersjukhuset från det tidigare varslet om 75 vårdanställda – 25 läkare och 50 undersköterskor. I ett mejl till tidningen skriver SÖS vd Mikael Runsjö att det är ”klart att inga läkare eller undersköterskor kommer att sägas upp”. Däremot pågår processen när det handlar om de administrativa tjänsterna.
Clara Strömberg, ordförande för Saco-rådet på Södersjukhuset, menar att besparingarna dock ändå får effekter för sjukhuset, eftersom man inte tillsätter vakanta tjänster och har stoppat inhyrningen av personal.
– När man vakanshåller tjänster innebär det lägre bemanning. Man förlänger inte vikariaten för 24 underläkare, och vakanshåller ett 20-tal specialister. Så hur vi ska klara sommaren vet jag inte, säger hon till DN.
Läs hela artikeln i Dagens Nyheter här.