Skyddsutrustning vid vård av covid19-patienter avgörs av bedömd risk och situation
I slutet av förra veckan enades landets regioner om nya riktlinjer för personlig skyddsutrustning vid vård av patienter med covid-19. Där saknades krav på munskydd i vissa situationer. Nu är det förtydligat i riktlinjerna att nivån på skyddsutrustning beror på riskbedömning och situation.
– Men riktlinjerna kan fortfarande upplevas som otydliga, eftersom beslutet ska avgöras av individ och situation. Sjukvårdspersonalen behöver arbetsro och känna trygghet i att de är skyddade i en redan pressad situation. Då behövs rutiner som sitter i ryggmärgen. Utbildning i hur utrustningen används är också viktigt. Dessutom vill vi veta att riktlinjerna är baserade på kunskap och försiktighetsprincipen, säger Shokoufeh Manouchehrpour, skyddsombud på Sahlgrenska universitetssjukhuset och ordförande för Sjukhusläkarna Göteborg.
Det senaste från Föreningsnytt:
Läkarförbundet och SKR överens: Nytt avtal är klart
Nu har Läkarförbundet och SKR/Sobona efter medling kommit överens om ett nytt kollektivavtal för läkare anställda i regioner och kommuner.
Avtalet innebär löneökningar på 6,4 procent över två år, förbättrade ersättningsnivåer vid bunden beredskap, samt ger utbildningsläkarna rätt till övertidskompensation.
Läs mer på Läkarförbundets hemsida.
”Det krävs fler vårdplatser, fler läkare som är chefer och reglerad fortbildning”
Sjukhusläkarna laddar inför Almedalsveckan i Visby. Föreningen anordnar inte minst tre panelsamtal.
– Almedalen är den viktigaste sjukvårdspolitiska arenan i Sverige. Antalet panelsamtal och seminarier är oerhört stort. Men det är också ett unikt tillfälle att träffa ministrar, riksdagsledamöter, myndighetschefer och andra aktörer i olika möten för att diskutera lösningar på sjukvårdens utmaningar, säger Elin Karlsson, ordförande i Sjukhusläkarna.
En fråga som Sjukhusläkarna planerar att driva i Almedalen är behovet av en nollvision – ingen ska dö på grund av vårdplatsbrist. Sjukhusläkarens granskning ”Vårdplatsbristen dödar” från i höstas visar svart på vitt hur det finns en tydlig koppling mellan bristen på vårdplatser och dödsfall i slutenvården. Föreningen ska lyfta frågan på ett seminarium med Lena Hallengren, Socialdemokraternas gruppledare i riksdagen, och Björn Eriksson, generaldirektör på Socialstyrelsen, bland de inbjudna paneldeltagarna.
Sjukhusläkarna anordnar därtill ett panelsamtal tillsammans med Chefsföreningen om medicinskt ledarskap, med särskilt fokus på hur svensk sjukvård ska kunna hantera en kris eller ett krig, när utmaningarna i vardagen är så pass omfattande. Anders Ahlsson, hälso- och sjukvårdsdirektör i Region Stockholm, Heidi Stensmyren, medicinsk chef på Cellcolabs, Britta Wallgren, vd på Capio Sverige, och Andreas Wladis, förvaltningsövergripande chefläkare i Region Örebro län, är bland deltagarna.
Sjukhusläkarnas sista panelsamtal under Almedalsveckan i år arrangeras tillsammans med Svenska Distriktsläkarföreningen och ska handla om specialistläkares fortbildning. Harriet Wallberg är inbjuden för att presentera sin utredning, som lämnades över till regeringen i början av juni. Med utgångspunkt i utredningens slutsatser ska företrädare för båda föreningarna och ledamöter i socialutskottet diskutera hur vi kan se till att alla specialistläkare får adekvat fortbildning.
– Vi har valt att fokusera på tre av våra viktigaste frågor: vårdplatsbristen, vikten av att läkare är chefer och fortbildning. Vi hoppas att samtalen ska bidra till att föra utvecklingen i rätt riktning inom alla tre områden. Det krävs fler vårdplatser, fler läkare som är chefer och reglerad fortbildning om vi ska kunna bedriva en patientsäker vård med god kvalitet, säger Elin Karlsson.
Missa inte Sjukhusläkarnas panelsamtal i Almedalen
Nollvision för dödsfall på grund av vårdplatsbrist, medicinskt ledarskap i vardag, kris och krig, samt fortbildning för specialistläkare – här är Sjukhusläkarnas panelsamtal i Almedalen.
Föreningen anordnar tre panelsamtal under Almedalsveckan, ett seminarium inom ramen för Folkhälsodalen, ett samtal tillsammans med Svenska Distriktsläkarföreningen och ett arrangemang med Chefsföreningen.
Alla tre panelsamtalen livesänds på nätet. Besök vår Facebook-sida vid den aktuella tidpunkten för att ta del av sändningarna.
Läs mer här.