Föreningsnytt

Så minskar vi brain-drain vid centraliserad högspecialiserad vård

Inför krav på utbildning utanför de högspecialiserade vårdenheterna och möjliggör för läkare att auskultera på enheterna för att sprida kunskapen vidare. Det är Sjukhusläkarnas förslag för att minska risken för brain-drain och undvika svårigheter att rekrytera nya medarbetare när högspecialiserad vård ska bedrivas vid några få enheter.

Vårt svar på remissen “Nationell högspecialiserad vård” poängterar också vikten av geografisk spridning för de två enheter för svårbehandlat självskadebeteende som även ska behandla barn, och att Socialstyrelsen fortsätter utreda om fertilitetsbevarande kirurgi vid livmoderhalscancer bör minskas till två istället för tre vårdenheter framöver.

Du läser hela remissvaret här.

Det senaste från Föreningsnytt:

Föreningsnytt

Ansökan öppen för stipendium om PAL och kontinuitet

För femte gången i rad utlyser Sjukhusläkarna ett särskilt stipendium för läkare och läkarstudenter som planerar eller har påbörjat ett forsknings- eller utvecklingsprojekt. Temat för 2025 är PAL och kontinuitet och summan är 30 000 kronor.

– Vi inom Sjukhusläkarna ser PAL som en viktig del av dagens sjukvård och att återinföra PAL skulle medföra en större trygghet och kontinuitet i vårdkontakten, säger Jonas Holm ledamot i Sjukhusläkarnas styrelse.

Ansök till stipendiet om PAL och kontinuitet senast 14 februari till  kansli.sjukhuslakarna@slf.se

Föreningsnytt

Missa inte Sjukhusläkarnas fortbildningsdiplom 2025

Satsar ni på fortbildning på din klinik? Finns en struktur för att återföra kunskap från externa kurser och kongresser till verksamheten? Har alla specialistläkare en individuell och dokumenterad fortbildningsplan?

Då är ni kvalificerade att ansöka till Sjukhusläkarnas fortbildningsdiplom för 2025 mellan den 1 januari och 28 februari.

Observera att även kliniker som ansökte om diplomet för 2024 har möjlighet att ansöka för 2025.

Mejla er ansökan till kansli.sjukhuslakarna@slf.se senast 28/2.

”Det är extra viktigt att vi utanför universitetssjukhusen är med och tar del av det nya som kommer så att patienterna kan erbjudas bästa möjliga vård.”

-Åsa Elfving, verksamhetschef Södertälje sjukhus

Föreningsnytt

Årsmöte för Sjukhusläkarna Göteborg

Sjukhusläkarna Göteborg inbjuder till årsmöte 13 januari 2025 klockan 17.15 i Hjärtats aula, SU/Sahlgrenska.

Efter mötesförhandlingar kommer Laura Raduta, överläkare och ordförande i Västra Götalands Läkarförening/sektion SÄS med kollegor  att tala om införandet av patientjournalsystemet Millenium på SÄS – vad hände? Varför blev det så?

Som avslutning bjuder Sjukhusläkarna Göteborg på en enklare buffé.

För dimensionering av buffé ber vi om intresseanmälan via mail till anders.thurin@vgregion.se senast 2025-01-09

Varmt välkomna!

Styrelsen för Sjukhusläkarna Göteborg,

Shokoufeh Manouchehrpour, ordförande

Analyser, reportage, debatt och nyheter från sjukhusvärlden Vi ser till att hålla dig i händelsernas centrum

GDPR

Sjukhusläkaren

Nyheter, debatter & reportage från sjukhusvärlden

Prenumerera