Fler än 6 000 protesterar mot sjukhusbesparingar
Tusentals människor marscherade på söndagen för att protestera mot det som beskrivs som en nedmontering av sjukhuset i Lidköping. Emma Larsson, initiativtagare till protestmarschen, beskriver en stor oro kopplat till förslaget att ta bort 21 vårdplatser vid medicinavdelningen på sjukhuset.
– Egentligen demonstrerar vi för att vi inte vill flytta vårdplatserna, men om man ser det indirekt om man tar bort 21 vårdplatser – varför skall man då ha en akutverksamhet? Både läkare och sjuksköterskor och folk i allmänhet oroar sig för det här, säger hon till SVT Nyheter.
Över 6 000 personer har samlats kring ett upprop på sociala medier. De anser att det har pågått en nedmontering av sjukhuset under många år, men att takten aldrig har varit så hög som nu. Bakgrunden är ett prognostiserat sparbeting på 250 miljoner kronor inom Skaraborgs fyra sjukhus. I en utredning är ett av förslagen alltså att ta bort 21 av 63 vårdplatser vid medicinavdelningen, och flytta viss verksamhet till Skövde.
Läs hela artikeln här: Protestmarsch för sjukhuset i Lidköping