Människan har en förmåga att associera. Den är avgörande i det flesta fall för överlevnad och allehanda beslut men kan också lura oss om inte logik appliceras.
Studien utfördes på ett äldreboende som bytt till hårdare golv och där personalen sedan dess fått ökade besvär med smärta i ländrygg, höfter, knän och fötter.
Sex veckor efter byte till ett mjukare golv hade merparten av besvären försvunnit och förbättringen kvarstod efter två år. I en kontrollgrupp anställda som hade ett golv med mindre svikt rapporterades större problem med smärta i rörelseapparaten.
I Sunt livs artikel refereras även till ett klassiskt dilemma för val av golv i vård och omsorg: Mjuka golv är behagligare att gå på men tyngre att förflytta rullstolar och vagnar på. Men dessa problem kan tacklas genom att välja ytelastiska golv med hård yta och elastiskt underlag samt se till att ha breda hjul på det som ska rullas.
Senaste kommentarer