Kajsa Villiamsson »

  • Kamprad Memorial Hospital

    Nu när jag går en kurs på Karolinska Sjukhuset i Solna känns bygget av Nya Karolinska mer påtagligt än vanligt och den allmänna oron över vad det skall bli av det nya sjukhuset är tydlig. Hur skall egentligen verksamheten rymmas? Vad skall utlokaliseras, och vart? Hur är det tänkt att vi skall ha råd med det här?

Nicholas Aujalays »

Frågan

Uppsala lanserar din journal på nätet för de patienter som vill. I vilken omfattning ska journalen vara åtkomlig för patienten över nätet?

Visa resultat

Loading ... Loading ...
Patientens rättigheter

1100 patienter fick ersättning för vård i EU/EES-länder 2009

Av: Christer Bark Publicerad: 22 februari, 2010

2009 var det 1884 patienter som sökte ersättning från Försäkringskassan för planerad vård i EU/EES-länder.

Christer Bark

Christer är journalist och chefredaktör för den tryckta utgåvan av Sjukhusläkaren. Har du synpunkter eller frågor så mejla till: christer.bark@sjukhuslakaren.se